Menu Zamknij

Twój pierwszy kredyt – co warto wiedzieć?

Wiele mieszkańców Polski regularnie bierze kredyty na różne potrzeby. Niektórzy potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki na wymarzone wakacje, inni chcą kupić coś do swojego mieszkania, jeszcze inni zrobić prezent bliskiej osobie. Bez względu na to, na co pieniądze są potrzebne, kwota maksymalna, jaka udzielić może bank obliczana jest na podstawie historii kredytowej, przychodów klienta i innych czynników finansowych, weryfikujących jego wypłacalność. Jednak każdy musi kiedyś starać się o kredyt po raz pierwszy. Ciężko wtedy mówić o jakiejkolwiek wiarygodności w oczach banku, gdyż nie było wcześniej żadnych zadłużeń, które z mniejszym lub większym sukcesem klient spłacał. Co wtedy robić?

Przede wszystkim, każdy klient, bez względu na to, czy jest to jego pierwsze zadłużenie, czy już któreś z kolei, powinien spełniać wszystkie wymagania banku oraz dostosować się do ogólnie przyjętych warunków, dotyczących udzielania kredytów. Warto wiedzieć, że oprocentowanie wcale nie wskazuje na to, czy kredyt będzie bardziej, czy mniej opłacalny. Niskie oprocentowanie nie oznacza niskich kosztów kredytu. Ważne są w tym przypadku koszty około kredytowe. Mogą one znacznie podnieść wartość całkowitą zadłużenia. Przed podjęciem końcowej decyzji warto więc obliczyć dokładnie i porównać kilka wybranych kredytów. Nie należy się jednak kierować tylko i wyłącznie niskim oprocentowaniem. W internecie dostępne są rankingi, jednak, by je prawidłowo odczytać, należy wiedzieć, w jaki sposób to zrobić.

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli jest to twój pierwszy kredyt, zauważ, że jest parę czynników, których nie możesz pominąć, decydując się na kredyt gotówkowy w konkretnym banku. Pierwszą z nich jest ubezpieczenie kredytu. Większość banków daje wolną rękę swoim klientom w określeniu wysokości ubezpiecznie. Jednak ma ono znaczenie. Im większe ubezpieczenie, tym mniejsza prowizja. Mogą być obniżone również inne opłaty administracyjne, związane z kredytem. Ubezpieczenie jednocześnie zwiększy koszt ogólny samego kredytu, jednak może je również obniżyć.

Należy dokładnie przeczytać regulamin konkretnej oferty. Niektóre z nich przeznaczone są do wąskiej grupy odbiorców. Kredyty z atrakcyjnym oprocentowaniem często dedykowane są tylko nowym klientom banku lub tym, którzy starają się o zadłużenie po raz pierwszy. Mogą być również dostępne tylko dla stałych klientów. Należy to zweryfikować przed próbą złożenia wniosku. Wakacje kredytowe to możliwość przedłużenia okresu spłaty poprzez zrobienie sobie wakacji od rat. To świetna opcja dla tych, którzy znajdują się czasem w trudnej sytuacji finansowej i nie mają możliwości spłacenia comiesięcznej raty. Kolejną ciekawostką jest szybsza spłata. Jeśli masz wystarczająco wolnych środków, aby spłacić kredyt przed terminem, często warto to zrobić. Musisz jednak wiedzieć, na jakich warunkach przysługuje Ci takie prawo. Dowiedz się o. Tym najlepiej jeszcze zanim zdecydujesz się na wzięcie kredytu gotówkowego.