Menu Zamknij

Co warto wiedzieć o linii kredytowej?

Niektóre banki oferują swoim klientom różne ciekawe opcje, nie będące nawet kredytami. Linia kredytowa to popularny sposób na zastrzyk gotówki, kiedy tylko tego potrzebujemy. Chociaż linia kredytowa ma na pierwszy rzut oka wiele wspólnego z kredytem, jest to jednak inny produkt finansowy. W przypadku linii kredytowej klient otrzymuje pewną pulę środków, które może wydać na dowolnie wybrany przez siebie cel. Nie musi jednak tego robić.

To coś w rodzaju wolnej pożyczki, kiedy potrzebna jest nagła gotówka. Pieniądze, które zostaną wykorzystane muszą zostać zwrócone do banku w ciągu okresu spłaty, ustalonego między kredytobiorcą i kredytodawcą. Na ogół wynosi on 30 dni. Po zaksięgowaniu na konto środków, pożyczonych przez klienta ma on znów szansę na pobranie ich na swoje cele. Można więc powiedzieć, że pula ta się wyrównuje co miesiąc wraz z regularnymi spłatami przez kredytobiorcę. Jedną z ważniejszych różnic miedzy kredytem, a linią kredytową jest fakt, że za niewykorzystane środki z linii kredytowej klient nie musi płacić odsetek.

Dlaczego warto?

Linia kredytowa to rozwiązanie chętnie wybierane przez klientów indywidualnych, ale również przez firmy. Wielkim plusem jest znacznie niższe oprocentowanie, niż w przypadku zwykłych kredytów gotówkowych. Jest on również bardziej atrakcyjny ze względu na to, że jest odnawialny. W związku z tym gdy potrzebujemy nagłej gotówki, nie musimy składać kolejnego wniosku do banku o udzielenie kredytu. Wystarczy że wypłacimy potrzebne nam środki z linii kredytowej. Możemy je wydać na co tylko chcemy, gdyż bank nie weryfikuje przeznaczenie udzielonych pieniędzy. Przy otwieraniu linii kredytowej brana jest pod uwagę zdolność kredytowa konkretnego klienta. Na jej podstawie określony zostanie limit, dostępny do wykorzystania co miesiąc przez klienta.