Menu Zamknij

Sposoby na wyjście z długów komorniczych

Wyjście z długów komorniczych nie należy do najprostszych. Jest to szczególnie trudne, gdy kwota opiewa na wysoką sumę, a spłata ciąży już dłuższy czas. Jednak nie należy się poddawać, gdyż istnieje kilka sposobów jak załagodzić lub zmniejszyć dług, jak również całkowicie go spłacić. Nie warto w takiej sytuacji przede wszystkim zostawać samemu. Warto poprosić o radę osoby bardziej doświadczone, które na codzień mają do czynienia z takiego rodzaju zadłużeniami. Na rynku znajdują się instytucje, pomagające klientom wyjść z długów i świetną opcją będzie zwrócenie się do nich o pomoc. Nazywamy je potocznie firmy oddłużeniowe. Mogą zmniejszyć wysokość rat, umorzyć  odsetki, a nawet dług. Jak skorzystać z ich pomocy?

Co zrobić, jeśli mamy długi?

Pierwszą rzeczą, którą powinna zrobić zadłużona osoba to negocjacje ze swoim wierzycielem. Zarówno dla zadłużonego, jak i dla wierzyciela dług stanowi same problemy. Warto więc spróbować dojść do porozumienia i porozmawiać o zmianie warunków spłaty na bardziej atrakcyjne. Być może pomoże to jednej stronie spłacić dług, a drugiej otrzymać zaległe środki.

Warto również sprawdzić sytuację długu oraz to, czy nie jest przedawniony. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, klient ma kilka opcji, jak postąpić. W przypadku przedawnienia długu, gdy wierzyciel mimo to będzie próbował zgłosić sprawę do sądu, należy takie przedawnienie udowodnić. Jeśli się uda, dług wniosek wierzyciela będzie odrzucony. Dług nie zniknie, będzie można dochodzić swoich praw drogą sądową. WIerzyciel może także próbować dogadać się polubownie. W takim przypadku klient może starać się o to, aby roszczenie zostało uznane za nieistniejące ze względu na jego przedawnienie. Jeśli się to uda, dług zostanie anulowany, a klient pozbędzie się wszystkich konsekwencji z nim związanych.

W przypadku, gdy kwota zadłużenia nie jest duża, można próbować go skonsolidować. Ma to sens w przypadku, gdy klient posiada odpowiednią zdolność finansową. Możesz również zgłosić upadłość konsumencką. Na czym ona polega? Klient dochodzi swoich praw na drodze sądowej. Ma za zadanie udowodnić, że jest niewypłacalny. Wtedy dług zostanie rozdzielony na kilka lat, a zadłużony pozbywa się problemu komorniczego. Dzięki temu może wyjść na prostą i uregulować swoją płynność finansową, co poskutkuje łatwiejszą spłatą całego zadłużenia. Obecność komornika jest dosyć uciążliwa i utrudnia wyjście z aktywnego długu. Warto więc porozmawiać z wierzycielem i wynegocjować ciekawsze warunki spłaty długu bez udziału komornika. Ułatwi to zadłużonemu spłatę środków, a wierzycielowi umożliwi szybsze rozwiązanie problemu z zadłużonym.