Menu Zamknij

Co zrobić, aby zacząć oszczędzać?

W dobie obecnego konsumpcjonizmu warto zastanowić się porządnie nad oszczędzaniem. Możliwość wzięcia kredytu, łatwość dostępu do kart kredytowych i ilość atrakcyjnych pożyczek gotówkowych na rynku zdecydowanie nie sprzyja oszczędzaniu. Mając jednak problemy z dociągnięciem do kolejnego miesiąca warto przeanalizować swoje dochody i rozchody i ustalić, w jaki sposób zacząć wydawać pieniądze tak, aby nie sprawiało to problemu i nie przynosiło dodatkowego stresu.

Poduszka finansowa

Poduszka finansowa to coś, o co powinien starać się każdy rozsądny dorosły człowiek. Jest niczym innym, jak środkami awaryjnymi, które możemy wydać w nagłej nieoczekiwanej sytuacji. Takie sytuacje mogą zdarzyć się w każdej chwili. Może to być remont mieszkania, naprawa samochodu lub inne nieplanowane wydatki, związane z lekarzami lub czymkolwiek innym. Może się też zdarzyć, że nagle stracisz swój dochód i będziesz potrzebował pieniędzy na to, żeby stanąć na nogi i znaleźć kolejną pracę.

Uważa się, że oszczędności powinny wynosić trzymiesięczną kwotę na utrzymanie danego człowieka. Jeśli wynoszą więcej, jest to tylko plus, jeśli zaś mniej, może się to stać powodem do niepokoju. Niektórzy uważają, że każdy powinien posiadać roczne oszczędności, czyli taką kwotę, która wynosi roczne zarobki. Zanim zaczniesz oszczędzać, dowiedz się, w jaki sposób to zrobisz. Są różne sposoby oszczędzania i warto przeanalizować każdy z nich i wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Jak można oszczędzać?

Jednym z najprostszych sposobów na oszczędzanie jest jedzenie. Wydajemy na nie stosunkowo dużo w skali miesiąca. Jeśli więc chcesz poratować swoje oszczędności nie decyduj się na jedzenie w restauracjach lub catering, gotuj sam w domu, a z pewnością odczujesz różnicę. Jeśli masz ochotę na wypad na miasto, policz, ile razy w ciągu tygodnia możesz to zrobić, aby nie naruszyć swojego budżetu domowego.

Nie kupuj rzeczy, które nie są ci potrzebne. Większość z nas staje się niewolnikami promocji i wszelkich rabatów, oferowanych przez sklepy. Kupuj tylko to, co jest niezbędne, a odczujesz, że udaje Ci się więcej odkładać. Jeśli jeździsz do pracy samochodem, spróbuj przesiąść się na inny środek lokomocji. Może to być komunikacja miejsca, a w sezonie możesz jeździć rowerem lub hulajnogą. Wzmocni to nie tylko twój portfel, ale również mięśnie, bo świeże powietrze na pewno zadziała na twoją korzyść. Nie trać pieniędzy na paliwo i czasu na stanie w korkach. Zdecyduj się na inną alternatywę!