Menu Zamknij

Kilka porad odnośnie wyboru kredytu

Wielu z nas czasem potrzebuje nagłego zastrzyku gotówki. Warto jednak przed dokonaniem końcowej decyzji o zaciągnięciu zadłużenia zastanowić się nad tym, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze nie tylko firmy czy banku, ale i rodzaju, wysokości samego kredytu. Przede wszystkim należy zapoznać się z conajmniej kilkoma ofertami i dokładnie przeanalizować warunki, na podstawie którym udzielane są środki. Jest jeszcze kilka porad, którymi powinien pokierować się potencjalny pożyczkobiorca. Oto niektóre z nich:

Przeanalizuj kwotę pożyczki

Na ogół potrzebujemy gotówki na konkretnie określony cel. Jeśli więc chcesz zaciągnąć zobowiązanie finansowej, zdajesz sobie sprawę z tego, na co chcesz wydać pożyczone środki. Określ więc wartość tego, co chcesz nabyć lub na co przeznaczyć środki i oblicz, ile potrzebujesz. Dużym błędem wśród kredytobiorców jest branie środków «na zaś». Nie potrzebujesz więcej pieniędzy, pamiętaj, że większa kwota to większe zobowiązania i większa ilość odsetek. Rata kredytowa również będzie większa i może okazać się, że nie będziesz w stanie jej spłacić. Przemyśl więc dokładnie kwotę, której potrzebujesz i pożycz tylko tyle, ile jest Ci niezbędne.

Sprawdź koszty kredytu

Wielu klientów banków myśli, ze oprocentowanie kredytu to najważniejsza informacja, jaką muszą znać na jego temat. Trzeba jednak wiedzieć, że oprócz niego są też inne obciążenia. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest równie ważnym czynnikiem. Zawierają się w niej wszystkie inne opłaty związane z kredytem, w tym opłaty administracyjne, ubezpiecznie kredytu i inne, jest to wiec całkowity koszt kredytu oprócz oprocentowania.

Rodzaj spłaty rat

Rata kredytu dzieli się na część odsetkową i kapitałową. Część odsetkowa to kwota wyliczona na podstawie ustalonych w umowie kredytowej odsetek na zaciągnięte zadłużenie. Część kapitałowa to zaś część kwoty, którą pożyczyliśmy od banku. Łącznie tworzą one całość comiesięcznej raty. Banki oferują różne rodzaje systemów spłaty. Możesz spłacać przez cały okres trwania kredytu równe raty. Możesz też zdecydować się na raty malejące z każdym kolejnym miesiącem.

Dodatkowe produkty

Oprócz samego kredytu często banki oferują, a wręcz wymagają od potencjalnego kredytobiorcy, aby nabył u nich jeszcze inne dodatkowe produkty. Najczęściej jest to wymagania otworzenia konta bankowego. Musisz liczyć się z tym, że czy jest Ci ono potrzebne, czy nie, nie będziesz mieć wyjścia, musisz je otworzyć. Sprawdź dokładnie opłaty związane z prowadzeniem konta, wypłatą z bankomatów, opłatą kartą oraz przelewami. Jeśli będziesz chciał z tego konta korzystać, warto abyś wiedział, że nie ma tam żadnych ukrytych haczyków.

Porównaj kilka banków

Zanim zdecydujesz się podpisać umowę kredytową w jednym konkretnym banku porównaj oferty z kilku z nich. Być może trafisz na lepsze warunki, niższe koszty lub ciekawsze dodatkowe profity. Warto zapoznać się z kilkoma propozycjami niż pochopnie podejmować decyzję. Oprócz samego oprocentowania zwróć uwagę na dodatkowe koszty kredytu, jak opłaty administracyjne czy ubezpieczenie. Dopiero, gdy będziesz mieć jasność, zdecyduj się na ten, który będzie według ciebie najatrakcyjniejszy. Dokładnie przeczytaj umowę przed jej podpisaniem. Ważne jest, abyś dobrze zrozumiał każdy z jej punktów. Kredyt to bowiem zobowiązanie często na wiele lat i warto wiedzieć o nim wszystko.