Menu Zamknij

Wybrać kredyt gotówkowy czy kartę kredytową?

Kiedy dopadnie nas potrzeba szybkiej gotówki mamy co najmniej kilka możliwości, aby starać się o środki z banku lub innych instytucji pozabankowych. Najczęściej wybieraną opcją jest kredyt gotówkowy lub karta kredytowa. Jakie są jednak wady i zalety każdej z tych opcji i na którą warto się zdecydować, jakie są różnice i podobieństwa, o tym niżej.

Decydując się zarówno na kartę kredytową, jak i na kredyt gotówkowy należy liczyć się z tym, że poniesiemy opłaty nie tylko za sam produkt. Trzeba będzie także opłacać inne koszty, jak opłaty administracyjne, ubezpieczenie lub odsetki na otrzymane środki. Oprocentowanie kredytów i kart kredytowych nie może przekroczyć 10% w skali roku, jednak inne opłaty związane z tymi produktami bankowymi mogą znacznie zwiększyć ogólny koszt.

Czy warto wziąć kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to niesamowicie popularne rozwiązanie wśród klientów, potrzebujących szybkich pieniędzy. Formalności związane z jego otrzymaniem są minimalne i można bardzo szybko otrzymać potrzebne środki. Dużym plusem jest fakt, że nie trzeba podawać celu, na który przeznacza się otrzymane środki. Bank nie weryfikuje tego w żaden sposób. Nie ważne więc, czy potrzebujemy gotówki na zakup samochodu, sprzętu domowego, remont mieszkania czy czegokolwiek innego, możemy to zrobić bez informowania pożyczkodawcy. Decyzja odnośnie udzielenia lub odmowy udzielenia kredytu zapada na podstawie naszych dochodów, o których informację musimy przedstawić bankowi. Koszt kredytu oraz jego wysokość również są uzależnione od tego czynnika. Niemały wpływ ma również nasza historia kredytowa.

Dużym plusem kredytów gotówkowych jest również to, że w wielu przypadkach można je otrzymać nie wychodząc z domu. Wiele banków oferuje swoim klientom kredyty online. Jedyne, co trzeba zrobić, to wypełnić wniosek. Niektóre banki proponują nawet zaciągnięcie kredytu poprzez aplikację mobilną, gdzie formalności są zmniejszone do minimum. Często jednak te oferty są dedykowane tylko stałym klientom banków ze względu na zaufanie, jakim są darzeni. Bank ma bowiem wgląd do regularnych przychodów, wpłat i wypłat klientów i z łatwością może szybko określić ich wypłacalność. Jeśli potrzebujemy więc na szybko środków pieniężnych, warto skorzystać z kredytu gotówkowego, zwłaszcza tego z minimalnymi formalnościami.

Kiedy skorzystać z karty kredytowej?

Karta kredytowa to świetna opcja, kiedy chcemy coś kupić lub zapłacić za jakąś usługę, a nie posiadamy wystarczających środków na koncie, aby to zrobić. To nie kredyt gotówkowy, gdzie dostajemy pewną sumę pieniędzy na swoje konto i możemy ją wydać na wybrany przez siebie cel. Karta kredytowa to pewne zadłużenie, które musimy spłacić w terminie, zawartym w umowie.  Możemy nią zapłacić w sklepie, jednak pamietajmy, żeby nie wypłacać przy pomocy karty kredytowej pieniędzy z bankomatu. Będziemy zmuszeni do zapłacenia nie tylko wysokiej prowizji, ale również odsetek od pobranej kwoty, co zdecydowanie się nie opłaca, biorąc pod uwagę dodatkowe koszty.

Ważnym elementem płacenia kartą kredytową jest okres bezodsetkowy. Oznacza to, że korzystanie z karty kredytowej może być całkowicie bezpłatne. Aby takie było należy jednak przestrzegać kilku zasad. Okres bezodsetkowy to okres, w którym musimy spłacić zaciągnięty dług. W niektórych przypadkach musi to być przelew, dokonywany przez nas. W innych środki zostają pobrane automatycznie z naszego konta bankowego. Pamietajmy, aby znajdowała się na nim wystarczająca kwota, bo gdy bank nie będzie mógł pobrać z naszego konta kwoty na spłatę zadłużenia, będziemy musieli liczyć się z karą w postaci dodatkowych opłat. A to już nie należy do przyjemnych, a w dodatku sprawia, że karta przestaje być dla nas darmowa.