Menu Zamknij

Kiedy należy spłacić kredyt gotówkowy?

Kiedy ubiegamy się o kredyt gotówkowy, na podstawie naszych dochodów oraz historii kredytowej określona zostaje kwota maksymalna, którą możemy otrzymać oraz ilość i wysokość rat do spłaty. Są one obliczane w taki sposób, aby każdy kredytobiorca mógł spokojnie wydzielić ze swojego budżetu domowego odpowiednią kwotę na comiesięczne raty tak, aby nie naruszyć swojej płynności finansowej. Co jednak zrobić w przypadku, gdy mamy środki na wcześniejsze spłacenie, a nawet całkowite zamknięcie aktywnego zadłużenia? Czy warto spłacić je przed terminem?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest jednoznaczna. Im szybciej spłacimy kredyt, tym lepiej nie tylko dla nas. Szybsza spłata to także znam dla banku, że jesteśmy wiarygodnymi klientami. Może to poskutkować tym, że w przyszłości otrzymamy chętniej kolejny kredyt, jak również tym, że kredyt ten bez problemu zostanie nam udzielony na znacznie większą kwotę. Jeśli więc dysponujemy wolnymi środkami, które możemy przeznaczyć na przedterminową spłatę zadłużenia, nie należy się wahać, tylko zrobić to, jak najszybciej jest to możliwe.

Kiedy warto spłacić wcześniej?

Nie w każdym jednak przypadku wcześniejsza spłata zadłużenia będzie korzystna dla kredytobiorcy. Ze względu na sposób, w jaki sporządzane są umowy kredytowe, warto trzymać się wyznaczonego wcześniej terminu spłaty. Nie zawsze oznacza to również, że spłata taka zmniejszy koszta samego kredytu, na ogół wcale tak nie jest. Jednak są przypadki, kiedy mimo wszystko warto się zdecydować na wcześniejsze zamknięcie kredytu. Jednym z nich jest opcja, kiedy w najbliższym czasie klient zamierza ubiegać się o kredyt hipoteczny. Kredyt hipoteczny opiewa zwykle na sumę kilkuset tysięcy złotych. Nic więc dziwnego w tym, że banki niechętnie udzielają takich kredytów osobom, które posiadają już aktywne zadłużenie. Nie ważne, na jaką sumę, czy to niewielkie środki na remont, czy nieco większe na zakup nowego samochodu. Przed wnioskowaniem o hipotekę koniecznie należy postarać się o spłatę wszystkich poprzednich kredytów. To nie tylko pozytywnie wpływa na naszą historię finansową, ale również znacznie zwiększa szanse na otrzymanie nowego kredytu.

Zaznaczyć należy, że wcześniejsza spłata kredytu jest dostępna praktycznie tylko dla tych, którzy otrzymali kredyt konsumencki. Jest to kredyt, udzielany przez banki na dowolnie wybrany przez klienta cel. Nikt nie weryfikuje tego, na co kredytobiorca przeznaczy środki. W takim przypadku można wnioskować o wcześniejszą spłatę. Kredyty konsumencie mają znacznie łagodniejsze warunki i bardziej elastyczny regulamin.

Jak spłacić wcześniej kredyt?

Jeśli posiadasz wystarczająco środków, dzięki którym możesz wcześniej zamknąć swoje zadłużenie, masz kilka możliwości, jak to zrobić. Możesz zwyczajnie dokonywać nadpłaty w każdej kolejnej racie, takim sposobem zmniejszając jej całkowitą kwotę. Dzięki temu można również obniżyć koszty odsetek, co wpłynie na całkowitą kwotę zadłużenia. Masz także możliwość spłaty jednorazowej, jednak taka opcja nie zawsze jest chętnie przyjmowana przez bank. Jeśli jednak chcesz to zrobić, zgłoś się do banku i ustal szczegóły wcześniejszej spłaty. Spłata jednorazowa może wiązać się z koniecznością opłaty dodatkowej prowizji, która zostanie dodana do umowy ze względu na zmiany w niej dokonywane.