Menu Zamknij

Zaciągnięcie kredytu bez BIK

Biuro Informacji Kredytowej to coś, o czym słyszał zapewne każdy, kto kiedykolwiek zaciągał lub starał się o zaciągnięcie kredytu w banku. Polskie prawo nakłada na banki dość rygorystyczne warunki odnośnie sprawdzania potencjalnych klientów. W związku z tym każdy, kto przyszedł wnioskować o otrzymanie kredytu zostanie dokładnie zweryfikowany, podobnie jak jego historia kredytowa.

BIK to zmora osób, które starają się o pieniądze w bankach. Jednak z informacji w nim zawartych korzystają także firmy, udzielające pożyczek. Na podstawie tego, co zawiera BIK można łatwo określić, na ile dana osoba jest wiarygodna jako pożyczkobiorca. Łatwo sprawdzić jej poprzednie zadłużenia, częstotliwość spłat oraz to, czy były one opłacane na czas, czy może opóźnione.

Czy można otrzymać kredyt bez BIK?

Dla tych, którzy mają nieciekawą historię kredytową jest doskonała wiadomość. Mianowicie można otrzymać kredyt bez weryfikowania BIK przez instytucję, która tego kredytu udziela. W związku z ustawa antylichwiarską oraz ustawą o kredycie konsumenckim banki nie są zmuszane do weryfikowania każdego swojego klienta. Korzystają z tego chętnie, a klienci z problemową historią mogą dzięki temu otrzymać środki, gdy nagle potrzebują pieniędzy. Pamiętać należy, że nie każdy bank oferuje taki rodzaj pożyczki, dlatego przed wyborem konkretnej placówki należy to sprawdzić.

Jeśli chcemy starać się o kredyt gotówkowe warto, przede wszystkim, spłacić wszystkie inne, poprzednie zadłużenia. Niezamknięte sprawy w innych bankach lub instytucjach finansowych nie wyglądają dobrze i nie świadczą o możliwości spłaty kolejnego zadłużenia. Należy także policzyć swój domowy budżet i określić samemu kwotę, którą będziemy w stanie co miesiąc wpłacać do banku jako ratę naszego zadłużenia.

Pożyczki bez BIK to coraz popularniejsze rozwiązanie. Trudno się jednak dziwić, korzystają z niego głównie osoby, które nie mają szans na otrzymanie kredytu w przypadku, gdy weryfikowana jest historia kredytowa. A takich osób jest wiele. Jednak pamiętać trzeba, że BIK nie oznacza, że otrzymamy pożyczkę. Bank musi zweryfikować, w pierwszej kolejności, wypłacalność danego klienta. W związku z tych częściej kredyt taki otrzymują osoby z odpowiednio wysokimi dochodami. Pozytywnie rozpatrywane są także wnioski osób, posiadających niewielkie zadłużenia w innych miejscach. Jeśli zaś kredyt zostanie wpłacony w terminie, zostanie to odnotowane w BIK i będzie mogło być wykorzystane w przyszłości w przypadku wnioskowania o kolejny kredyt.