Menu Zamknij

Leasing – czym jest i co warto wiedzieć?

Czym jest leasing samochodu i czy warto się na niego zdecydować? Zdarza się, że niektórzy mylą leasing z kredytem. Tak na prawdę to coś pomiędzy nim, a dzierżawą. Samochód, wzięty w leasing nie jest własnością leasingobiorcy od momentu, kiedy nie spłaci całkowitej jego wartości. Do tego czasu zostaje własnością firmy. Po tym okresie klient może wykupić przedmiot leasingu. Jakie są plusy leasingu? Po okresie spłaty kwota wykupu produktu będzie o wiele niższa, niż wartość, z którą figuruje na rynku. To właśnie dlatego zdecydowanie warto zastanowić się nad leasingiem, gdyż może on zwyczajnie okazać się korzystny.

Jaki leasing wybrać?

Istnieją 2 rodzaje leasingu, do wyboru jest leasing finansowy i operacyjny. Przed podjęciem decyzji o wzięciu auta w leasing warto dokładnie zapoznać się z jego rodzajami, zrozumieć różnice, regulaminy i zasady obu z nich, a dopiero po przeanalizowaniu wybrać atrakcyjniejszą ofertę. Najważniejszą cecha leasingu operacyjnego jest to, że podatek VAT jest opłacany stopniowo. Nalicza się go z każdą comiesięczną ratą. Za to w przypadku leasingu finansowego podatek jest opłacany od razu przy pierwszej racie. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z tego leasingu mogą dodać do przychodów tylko odsetki od rat, nie całą ratę.

Wybierając leasing operacyjny, klient może wrzucić w w koszty przychodów praktycznie wszystkie wydatki, odnoszące się do auta lub innego przedmiotu leasingu. Może to więc być opłata początkowa, opłaty za paliwo, zakupy związane z wyposażeniem auta oraz coroczny przegląd. Klient musi jednak pamietać, ze w przypadku leasingu operacyjnego nie może dokonać odpisu amortyzacyjnego, gdyż nie jest właścicielem leasingowanego przedmiotu. Można tego dokonać tylko dzięki leasingowi finansowemu, gdy już od samego początku klient jest właścicielem auta. Może więc wpisać pojazd jako środek trwały.

Czy można wziąć w leasing samochód używany?

Odpowiedź brzmi: można! Jednak należy pamiętać, że okres leasingu oraz wiek samochodu nie powinny być większe niż 8 lat. W praktyce oznacza to, że samochód, który chcemy wziąć w leasing, nie powinien być starczy, niż 5 czy 6 lat. Wiadomo również, że nowsze samochody są bardziej podatne na dobry leasing. Wiąże się to również z atrakcyjniejszymi warunkami umowy leasingowej.

Po pierwsze, trzeba liczyć się z tym, że wpłata własna przy leasingu samochodu używanego będzie wyższa niż w przypadku pojazdu całkowicie nowego. Wpłata własna to w tym wypadku ok. 10-15% od wartości auta. Często potrzebna jest ocena stanu technicznego auta, wykonana przez rzeczoznawcę. Przy kupnie pojazdu klient musi też otrzymać pełną fakturę VAT, co oznacza, że pochodzenie auta i to, kto je sprzedaje ma ogromne znaczenie.

Co lepsze: kredyt czy leasing?

Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na kredyt, otrzymane dzięki niemu środki możesz przeznaczyć na dowolny, wybrany przez ciebie cel. Nikt nie będzie weryfikował tego, czy za otrzymane pieniądze kupiłeś samochód, skuter, zrobiłeś remont czy pojechałeś na wakacje. To zdecydowany plus dla osób, które chcą wydać środki na mniej określony cel, jakim jest kupno samochodu czy nieruchomości.

Jeśli zdecydujesz się na kredyt, okres jego trwania nie będzie z góry określony przepisami podatkowymi. Za to plusem leasingu jest fakt, że sam ustalasz sobie indywidualne miesięczne kwoty rat. Przedsiębiorcy również mogą wpłacać niższe lub wyższe raty, co koniec końców będzie miało znaczenie przy ich wysokości. Przed podpisaniem umowy dowiedz się, jakie są warunki leasingu w danej firmie. Często ustalają one minimalną wartość leasingowanego przedmiotu i okazuje się, że przedmiot, który chcieliśmy leasingować nie łapie się w określone przez firmę ramki.