Menu Zamknij

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Kupno auta niejednokrotnie wiąże się z zaciągnięciem zadłużenia finansowego. Nie każdy bowiem może sobie pozwolić na to, aby samochód kupić za odłożoną gotówkę. Warto przeanalizować nie tylko same oferty kredytów, ale również ich rodzaje, a takich mamy dwa: kredyt gotówkowy lub kredyt samochodowy. Który jest lepszy, który korzystniejszy? O tym niżej.

Kupno samochodu na kredyt oznacza, że samo auto będzie zabezpieczeniem tego kredytu. Jeśli wybierzemy kredyt samochodowy, to należy mieć na uwadze, że w umowie kredytowej zawarty zostanie cel otrzymania środków, czyli właśnie samochód. Oprócz samochodu na taki kredyt można wziąć również inne pojazdy, jak, na przykład, motocykl. Nie ważne, czy zdecydujemy się na nowy czy używany pojazd, kwota kredytu będzie zależeć od naszych możliwości finansowych oraz od tego, ile potrzebujemy na zakup samochodu.

Wybór kredytu samochodowego

Zanim wybierzemy ofertę kredytu samochodowego warto porównać kilka ofert różnych banków. W tym celu można użyć kalkulatora kredytowego. Dzięki niemu zobaczymy porównaniu oprocentowania w różnych miejscach, ale dowiemy się również, jakie są opłaty dodatkowe, związane z zaciągnięciem takiego zadłużenia. Może to być ubezpieczenie lub inne opłaty administracyjne. Tylko po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich kosztów kredytu zrozumiemy, ile nas on tak na prawdę wyniesie.

Niektórzy jednak nie chcą wiązać się stricte z kredytem samochodowym i wolą zaciągnąć zwyczajny kredyt gotówkowy. To najpopularniejsze rozwiązanie wśród klientów, oferowane przez każdy bank. Łatwość zaciągnięcia kredytu gotówkowego, spowodowana małą ilością formalności i szybką wypłatą środków powoduje, że jest on chętnie wybierany bez względu na cel przeznaczenia otrzymanych pieniędzy. W przypadku kredytu gotówkowego nie musimy bowiem określać, na co je wydamy, gdyż środki mogą zostać przeznaczone na dowolnie wybrany przez nas cel. W dodatku biorąc kredyt gotówkowy na ogół nie jesteśmy zmuszeni do zabezpieczeń spłaty, co również jest argumentem za.

Czy warto kredyt gotówkowy?

Brak konieczności określania celu, na który wydamy pieniądze często jest najważniejszym argumentem. Możemy bowiem najpierw zapewnić sobie określone środki, a dopiero później znaleźć pojazd, który nas interesuje i który będziemy chcieli kupić. To znaczne ułatwienie dla większości klientów.

Jednak warto wiedzieć, że kredyt gotówkowy związany jest z wyższymi opłatami, niż kredyt samochodowy. Ma to miejsce, ponieważ decydując się na ten drugi rodzaj zadłużenia bank ma pewne zabezpieczenia spłaty pożyczonych środków. A jest nimi przede wszystkim nabyty pojazd przez kredytobiorcę, zastaw rejestrowy i cesja z ubezpieczenia AC. Jeśli więc chcemy maksymalnie obniżyć koszty odnośnie samego kredytu, zastanówmy się poważnie nad tym, czy nie warto byłoby zdecydować się na kredyt samochodowy. Wybierają go najczęściej osoby, które chcą kupić samochód nowy, gdyż w takim przypadku czas otrzymania środków nie gra tak dużej roli, samochód bowiem czeka w salonie.