Menu Zamknij

Fundusz inwestycyjny a depozyt bankowy

Dobrym sposobem na trzymanie oszczędzonych pieniędzy jest fundusz inwestycyjny. Inni decydują się na otwarcie lokaty lub konta oszczędnościowego. Każdy z tych sposobów przynosi pewne profity. W dodatku dostęp do pieniędzy jest łatwy gdyż taką lokatę w każdej chwili możemy zerwać, a pieniądze przeznaczyć na dowolnie wybrany cel.

Fakt, że na rynku istnieje wiele banków, które oferują swoje usługi jest również dużym plusem. Duża konkurencja wymusza na bankach walkę o klienta, w związku z tym decydują się one na bardzo atrakcyjne propozycje dla swoich klientów. Próbują również nabyć nowych, dlatego często dają nowym osobom wyższe oprocentowanie, czy na przykład możliwość zaciągnięcia kredytu pod niski procent.

Która opcja jest bezpieczniejsza?

Lokaty bankowe czy też konta oszczędnościowe są bezpiecznym rozwiązaniem, gdy chcemy ulokować swoje środki, a najlepiej tak, żeby otrzymywać z tego jeszcze profity. Banki są kontrolowane przez wyżej postawione instytucje, które z kolei bronią praw konsumenta. Klient nie musi się więc martwić o przeznaczeniu swoich pieniędzy. Lokatę można w każdej chwili anulować, a z konta oszczędnościowego przelać środki na swoje zwykłe konto bankowe. Nie ma też obaw, że pieniądze znikną, gdyż ten rodzaj inwestowania jest bezpieczny i nic na nim nie tracimy.

Fundusze inwestycyjne mają nieco inne zasady. O ile prawo gwarantuje zwrot środków do 100 tyś złotych w przypadku upadłości banku, o tyle sprawa z funduszem ma się zupełnie inaczej. Dlatego wiele osób decyduje się właśnie nie na fundusze, a właśnie na lokaty czy konta oszczędnościowe. Są one również łatwiejsze w zarządzaniu. W każdej chwili może wpłacić lub wypłacić środki z takie konto lub na nie. Sami decydujemy, kiedy to zrobimy. Jeśli chodzi o inwestycje walutowe i fundusze inwestycyjne, nie zawsze możemy czuć się w pełni bezpieczni.