W obliczu rosnącej emigracji do Polski osób z innych krajów banki muszą liczyć się z tym, że przybędzie im nowych potencjalnych klientów. W związku z tym wychodzą na przeciw ich oczekiwaniom i tworzą nowe, atrakcyjne oferty nie tylko dla obywateli Polski, ale również dla obcokrajowców. Każdemu zdarza się sytuacja, że nagle potrzebuje pieniędzy na różne cele. Również dzieje się to z obcokrajowcami, którzy zdecydowali się przyjechać i zamieszkać w Polsce. Mają oni także prawo do tego, aby zaciągnąć zadłużenie. Powinni jednak zapoznać się z procedurami, panującymi w określonym banku, który wybiorą.
Zacząć należy od tego, że nie w każdym banku obcokrajowiec może otrzymać kredyt. Nie wszystkie banki decydują się na udzielanie takich zadłużeń, więc zanim wybierzemy placówkę, upewnijmy się, że oferuje ona kredyty również dla osób, nie posiadających polskiego obywatelstwa. Liczna warunków do spełnienia dla takich osób jest większa, niż dla obywateli i powinni oni się z nią zapoznać, aby spełnić przyszłe warunki i nie przedłużać zbędnie procesu wnioskowania o kredyt.
Co musi zrobić obcokrajowiec, by otrzymać kredyt w Polsce?
Jednym z takich warunków jest posiadanie numeru PESEL. Nie jest to trudne, gdyż każdy obcokrajowiec, który przyjechał do Polski o taki numer może się starać. kolejnym warunkiem koniecznym jest stałe, legalne źródło dochodu, adres zameldowania na terenie polski i oraz karta stałego pobytu, którą otrzymać można na podstawie różnych powodów. Jeszcze niedawno podstawowym warunkiem do spełnienia było posiadanie obywatelstwa, jednak ze względu na zwiększającą się ilość emigrantów banki zdecydowały się pójść o krok do przodu i zmniejszyć ilość formalności i wymogów wobec swoich klientów.
Najważniejsze jest, by udowodnić przed bankiem, że osoba, starająca się o kredyt przebywa na terenie polski legalnie. W tym celu konieczne jest przedstawienie ważnej wizy lub karty pobytu. Te dokumenty potwierdzają legalny pobyt cudzoziemca na terenie Polski. Kolejnym warunkiem, podobnie jak w przypadku obywateli Polski jest posiadanie odpowiednio wysokiego, a przede wszystkim stałego i udokumentowanego źródła dochodu. Musi być ono, oczywiście, odpowiednio wysokie, aby klient był w stanie spłacać comiesięczne raty, których wysokość określona jest w umowie. Wysokość i ilość rat ustalana jest na podstawie wysokości dochodów klienta.
Jeśli klient posiadał już kredyty lub pożyczki na terenie Polski, jest to zdecydowany atut dla banku, udowadniający, że osoba taka jest wiarygodnym kredytobiorcą. Im więcej zamkniętych w terminie zadłużeń, tym lepiej świadczy to o kredytobiorcy. Inną metodą na zwiększenie szansy otrzymania kredytu jest małżeństwo z obywatelem Polski. Oznacza to, że dana osoba na stałe zamieszka na terenie kraju, a co za tym idzie, prawdopodobnie będzie tu pracować i spłacać zaciągnięte zadłużenie. Należy jednak mieć na uwadze, że posiadanie rozdzielności majątkowej jest zdecydowanym minusem w przypadku starania się o udzielenie kredytu obcokrajowcowi.