Pożyczka konsolidacyjna lub kredyt konsolidacyjny to dobre wyjście dla osób, które aktualnie tkwią w jakimś zadłużeniu i nie posiadają wystarczająco środków, aby je spłacić. Kredyt konsolidacyjny pozwala na zaciągnięcie nowych środków, dzięki którym uda się spłacić i zamknąć poprzednie zadłużenie. W dodatku innym plusem takiego kredytu jest fakt, że może on połączyć w jedno kilka innych zobowiązań. Dzięki temu klient nie musi martwić się o to, że nie spłaci raty jednego z nich na czas.
Kredyt konsolidacyjny, zaciągnięty w jednej placówce sprawia, że wszystkie inne dotychczasowe zadłużenia zostają spłacone przez ten bank. Koniec końców, klient jest winien tylko jednemu miejscu, z jedną ratą kredytową i warunkami tylko jednego banku. Znacznie ułatwia to zarządzanie zobowiązaniami, gdyż nie trzeba martwić się, że jedna z kilku rat w różnych miejscach nie została spłacona na czas. Taka opcja jest dobra zwłaszcza dla osób zabieganych, które mają problem nie tylko z finansami, ale również z zarządzaniem własnym czasem. Nie trzeba się martwić karami i dodatkowymi opłatami w związku z opóźnieniem w spłacie, gdyż wszystkie zobowiązania znajdują się w jednym miejscu.
Jaki kredyt wybrać?
W ofercie banków można znaleźć kredyty konsolidacyjne zabezpieczone lub niezabezpieczone. Te pierwsze są znacznie korzystniejsze, tym bardziej, że kredyt niezabezpieczony na ogół jest droższy. Banki chętnie udzielają kredytów zabezpieczonych, gdyż są zmuszone do dokładnej weryfikacji swoich klientów przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz muszą starać się zredukować ryzyko, związane z udzielaniem kredytów. Osoby zadłużone z komornikiem mają więc niewielkie szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego w banku. Większe szanse na jego otrzymanie mają w firmach finansowych pozabankowych, udzielających nie kredyty, a pożyczki konsolidacyjne.
Czym są właściwie pożyczki konsolidacyjne? To w zasadzie to samo co kredyt, jednak udzielanie nie przez bank, a przez niezależne instytucje finansowe. Podobnie jak kredyt konsolidacyjny, zaciągnięcie takiej pożyczki skutkuje połączeniem wszystkich innych dotychczasowych zobowiązań w jedno. Nowa firma, która udzieliła takiej pożyczki, sama spłaca i zamyka stare zobowiązania i klient spłaca kolejne raty tylko jej. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki konsolidacyjnej warto zapoznać się dokładnie z regulaminem, warunkami oraz kosztami, w tym nie tylko oprocentowaniem, ale również opłatami administracyjnymi. Ważne jest również, aby zapoznać się z ewentualnymi karami w przypadku opóźnień w spłacie. Warto jednak pamiętać, aby robić w to w wyznaczonym terminie, gdyż całkowita wartość kredytu może znacznie wzrosnąć, jeśli nie spłacimy go na czas.